خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تاثیر فضای مجازی برکنشِ اجتماعی نامطلوب

  یکی ازآسیب فضای مجازی تزلزل پایگاه خانواده است که دشمنان نیز در این زمینه تدارک بسیاری دیده‌اند، تا علاوه بر ایجاد تشنج در خانواده ها، سایر ارزش ها را نیز زیر سوال ببرند.متاسفانه در حال حاضر فضای مجازی وشبکه های اجتماعی  بین والدین و فرزندان شکاف عمیقی  بوجود آورده و همین امر موجب شده فرزندان با والدین اختلاف سلیقه داشته باشند و از آنها تمکین نکنند.

  http://media.ismc.ir/Larg/1393/12/17/IMG15043134.jpg

  بسیاری از موفقیت ها و عدم موفقیت انسانها در جنبه های مختلف زندگی معلول انتخاب دوستان است هیچ مکتبی به اندازه دین مبین اسلام به همنشینی انسان ها با صلح و صفا و محبت تاکید نکرده است اما در این میان نیز انسان را به انتخاب دوستان سالم و صالح سفارش نموده است. در انتخاب دوست باید ایمان و اعتقاد طرف مقابل را بسنجیم،خانواده ها باید از همان دوران کودکی از فواید و معایب یک دوست خوب و بد در همنشینی با فرزندانشان او را توجیه کنند تا فرد قدرت انتخاب برتر را برای انتخاب دوست بدست اورددر دنیای امروز نیز با گسترش ارتباطات در جامعه و همچنین چتر ارتباطات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تمامی جوانان بیشتر وقت خود را در فضای مجازی به سر می برند ، لذا باید برای هدایت آنها تدابیری به کار برود که در این زمینه بهترین اقدام فرهنگی،در کنارکنترل ونظارت فرزندان توسط والدین بصیر؛ راه اندازی شبکه های فرهنگی به منظور شناخت آنها از مسائل کاربردی وروز جامعه میباشد.

  آیا امروز می توانید بدون استفاده از فضای مجازی زندگی عادی داشته باشییم در حالیکه بسیاری از کارهای بانکی، اداری، اقتصادی، فرهنگی و بسیاری از امور دیگر امروزه بدون استفاده از فضای مجازی پیش نمی روند و بخش عمده آن ها به وسیله استفاده از فضای مجازی و ابزارهای مربوط به آن انجام می شود و لذا امکان ندارد که استفاده از ابزار مرتبط با فضای مجازی را از زندگی افراد حذف کرد.نمی توان همه درها را بر روی ورود کالاهای فرهنگی و ارتباطی و مرتبط با فضای مجازی بست و نه می توان اجازه ورود بی رویه و بدون برنامه ریزی شده هر نوع کالایی را صادر کرد، هر دو غلط است، باید بینابین باشد.

  پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع استفاده تخصصی از رایانه و فضای مجازی، ضمن تبدیل انسان امروز به یک کاربر حقیقی دنیای مجازی، دنیای گسترده و بزرگ مادی را به دهکده ای کوچک و متراکم تبدیل کرده است. با توسعه و رشد تکنولوژی، جهان به مرحلۀ جدیدی گام نهاد که از آن به عنوان عصر انقلاب تکنولوژی یاد می کنند. دورانی که در آن رسانه‌ها، ضمن گام برداشتن در مسیر تکامل و تنوع و تکثر، به یکی از اجزای اصلی و اجتناب ناپذیر جوامع بشری تبدیل شده‌اند. فضای مجازی همانگونه که از نامش پیداست، فضایی کاذب و غیر حقیقی است و به سادگی و به آسانی قابل اعتماد و اطمینان نیست. از این رو لازم است در استفاده از این فضا نهایت حساسیت و دقت هم از طرف کاربران و هم از طرف صاحبان وب و سایت، به کار برده شود تا موجب پشیمانی نشود.

  یکی از دلایلی که باعث شده فضای مجازی برای انسان‌های دنیای معاصر جذاب باشد فرامرزی بودن این فضا است که از طریق آن انسان‌ها می‌توانند با افراد دیگر در هر نقطه ای از جهان ارتباط برقرار سازند. فضای مجازی نقش مهمی در گسترش علوم ایفا کرده و انسان ها می توانند به کمک این فضا به سرعت و به آسانی، همچنین در رشته های مختلف از اطلاعات جدید آگاهی پیدا کنند.

  آیا تاکنون از خود پرسیده ایم چرا دشمن در همه زمینه ها ما را تحریم کرده اند، اما در فضای مجازی و اینترنت و شبکه های اجتماعی صهیونیستی تحریم نکرده اند؟، چرا این برنامه ها مجانی و به سهولت در اختیار کاربران قرار می گیرد؟، چرا داعش و القاعده و ... به راحتی می توانند در فضای مجازی کار کنند، ولی حزب الله و المقاومه سوریه نمی توانند در کاری انجام دهند، آیا این به نفع آمریکا نیست؟ آیا آمریکا از فضای مجازی بهره برداری نمی کند؟آیا این سئوال پیش نمی آید که چرا غرب این قدر مهربانانه این وسایل را در اختیار ما قرار می دهد، اما برای بعضی از مایحتاجی که نیاز داریم ما را تحریم می کند؟  ما در همه زمینه ها تحریم هستیم، اما در عرصه فضای مجازی تحریم نیستیم، چون دشمن از این طریق به دنبال اجرای نقشه های شوم خود است.

  هر تکنولوژی وقتی وارد یک فرهنگ می‌شود باعث شوک فرهنگی می‌شود که در سال‌های ابتدای ورود آن به کشور مولد آسیب‌هایی است. رابطه دو جانبه بین فضای مجازی و فضای واقعی وجود دارد و برخی فضای مجازی را ادامه فضای واقعی می‌دانند.  آگاهی نسبت به تکنولوژی آگاهی نسبت به کنش‌ها و رفتارهای افراد است. فرهنگ‌های مختلف مواجهات مختلفی با تکنولوژی دارند که ما در بسیاری مواقع در خدمت آن هستیم و نتوانسته‌ایم آن را در خدمت خود درآوریم.

  امروز با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در جامعه باید گروه هایی تشکیل شود تا نسبت به تهیه و ترویج خوراک و مطالب مفید و اسلامی فعالیت نمایند، چرا که اگر مدیریت آن از دست خارج گردد، مطمئنا دشمنان قسم خورده ملت مسلمان ایران با تزریق و پمپاژ مطالب انحرافی و بمباران شبهات، جوانان ایرانی را مورد تهاجم روانی قرار خواهند داد. دشمن بعد از اینکه پی به ناتوانی خود در عرصه تهاجم نظامی برد، توان و تجهیزات خود را صرف تهاجم از طریق فرهنگی کرد، چرا که دشمن بر این باور است که اگر فکر و حرکت جوان مومن و انقلابی ایران را تغییر داده و به انحراف بکشاند، کم هزینه تر و بهتر خواهد بود.

  دشمن در صدد است تا جوانان و اعضای جامعه اسلامی را از شناخت مسیر صحیح دور نگه داشته و یا از راه درست خارج نماید؛ لذا باید همه در این زمینه هوشیار باشیم امروز دشمن از طریق فضای مجازی جوانان را مورد هدف قرار داده و سعی در تخریب چهره اسلام داردهرچه عرصه فضای مجازی را خالی کنیم و حضور نداشته باشیم دشمنان در آن حضور خواهند یافت و به بهترین شکل از آن استفاده می کنند بنابراین استفاده بهینه و تلقی فضای مجازی تحت عنوان فرصت به جای  تهدید تنها، بهترین نوع نگاه است.

  http://media.ismc.ir/Original/1393/10/22/IMG17171864.jpg

  فضای مجازی و رسانه، تریبونی است که چندین میلیون مخاطب دارد و اگر مورد استفاده در جهت تبیین معارف اسلام ناب قرار نگیرد تبدیل به سلاحی تاثیر گذار علیه خود اسلام خواهد شد و آثار و پیامد های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. در حال حاضر برای همه شبکه های جستجوگر و نرم افزار های ارتباطی معادل داخلی وجود دارد، موتورهای جستجوگری که از سوی غرب اداره می شوند، اطلاعات را جهت دهی شده به مخاطب عرضه می کنند، و این اراده با فرهنگ ایرانی اسلامی مغایر است بسیاری از مردم از پشت پرده مدیریتی شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر غافل هستند باید اقداماتی کنیم تا بتوان دشمن را منفعل کرد نه این که ببینیم دشمن چه می کند بعد در مقابلش بایستیم باید با حضور در عرصه های فناوری غیر بومی مخالفت کرد؛ چرا که سبب تقویت دشمن و جبهه باطل می شود.

  در جامعه ما، فرهنگ در بستر فضای مجازی یک فرصت مناسب است تا بازنمایی شود و به علت تسهیل و تسریع در ارتباطات بسیاری از آداب، هنجارها و ارزش‌ها را احیاء کند. فرهنگ سازی سیر تدریجی دارد و باید در لایه‌های جامعه آرام آرام نشسته و ساخته شود.باید در حوزه فضای مجازی فرهنگسازی و گفتمان سازی مناسب انجام شود تا نیازهای موجود در این بخش تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.اولین قدم در امر فرهنگسازی، اعتمادسازی است به این معنی که باید اعتماد مردم را جلب کرد تا بتوان روش‌های استفاده مناسب را به کاربران آموزش داد. درغیر این صورت عده‌ای خلاف عرف عمل خواهند کرد. اگر نخبگان، علما و روحانیون در شبکه‌های مجازی باقاعده حضور یابند و آسیب‌ها و مزایا را طرح کنند و محتوا نیز مناسب باشد فرهنگ‌ها، خرده فرهنگ‌ها و فرهنگ‌های بومی احیاء می‌شود که زنده و سیال است و خلاء ناشی از آسیب‌ های اجتماعی که فرهنگ غربی از طریق آن می‌خواهد بر جامعه ما مسلط شود را پر کرده و این تهدید به فرصت تبدیل می‌شود.

  استفاده و بهره برداری از رسانه ها، به علم و سواد نیاز دارد و بنابراین برای اینکه بتوان از این رسانه‌های متعدد و متنوع موجود، کمال استفاده را کرد، باید سواد و فن مورد نیاز آن را نیز آموخت؛سواد رسانه‌ای در کنار آموختن خواندن ظاهر پیام‌های رسانه‌ای از رسانه‌های مختلف، می‌کوشد خواندن سطرهای نانوشتۀ رسانه‌های نوشتاری، تماشای پلان‌های به نمایش درنیامده و یا شنیدن صداهای پخش‌نشده از رسانه‌های الکترونیک را به مخاطبان بیاموزد.

  بی شک در کنار خانواده ها، معلمان و مربیان مهدکودک ها ، پیش دبستانی ها و مدارس نقش بسیار مهمی در هدایت درست نسل جدید در استفاده از این گونه ابزارها برعهده دارند و باید به درستی به رسالت خطیر خود در آشناسازی جامعه نسبت به مضرات استفاده بیش از حد از اینترنت و فضای مجازی و بازی های رایانه ای جامه عمل بپوشانند. مهم این است که هشداری داده شود به خانواده ها که آشنایی در بکارگیری این ابزارهای تکنولوژیک داشته باشند و بدانند که دشمن با جنگ نرم فرهنگی امروز ذهن کودک و نوجوان را هدف قرار داده است.لذا این وظیفه ماست تا با شناخت درست از زبان فضای مجازی وحضور هدفمند در این عرصه مبنی بر مخاطب شناسی ونیاز سنجی درست وآگاهانه با چاشنی تولید محتوای مناسب ، زمینه ساز جلوگیری از ترویج فرهنگ غرب و خط شکن مقابله با جنگ نرم دشمن باشیم وبه مقابله با هجمه های دنیای استکبار بپردازیم و جوانان را در مقابل هجمه فرهنگی بیمه کنیم.


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : فضای ,مجازی ,استفاده ,دشمن ,جامعه ,بسیاری ,فضای مجازی ,فضای واقعی ,آگاهی نسبت ,قرار داده ,عرصه فضای ,
  تاثیر فضای مجازی برکنشِ اجتماعی نامطلوب

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر