تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

شبکه های اجتماعی آبستن نفوذ فرهنگی

  رسانه یکی از ابزارهای مهم استکبار در شبیخون فرهنگی(ناتوی فرهنگی) است که در جهت براندازی نرم و عملیاتی نمودن نقشه ی شوم دشمن از طریق یکی از کانال های (ابزارهای) خود نظیرشبکه های اجتماعی موبایلی با ورود به بنیاد مقدس خانواده ؛در راستای رخنه(نفوذ) تسلط و ترویج فرهنگ ناهنجار خود به جوامع اسلامی بکار گرفته میشود.

  http://bahejab.com/wp-content/uploads/2015/10/81596252-6434195-300x300.jpg

  دنیای امروز با تغییرات مستمر پیش می رود و اگر یک لحظه بایستید و نگاهی به اطراف خود بیاندازید، متوجه خواهید شد تمام اتفاقات مرتبط با زندگی روزمره شما نسبت به یک دهه قبل تغییر اساسی کرده است. این روزها در بیشتر خانواده ها اینترنت در قالب یک ابزار روزمره و کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد و بدون توجه مردم، توانسته روی روابط خصوصی آنها هم تاثیرگذار باشد. از مهم ترین تاثیرات اینترنت در زندگی روزمره مردم می توان به تغییر در نحوه برقراری ارتباط اشاره کرد.

  خانواده اولین و بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی موجود در جامعه است که  شخصیت افراد  در آن شکل گرفته و منطبق و سازگار با الگوهای جامعه بار می‌آورد.نقش این نهاد کوچک اجتماعی می‌تواند هم در جنبه مثبت آن یعنی ایجاد کانون آرامش و هم در جنبه منفی‌اش یعنی ایجاد آسیب اجتماعی بسیار مهم و تاثیرگذار باشد؛در زمان گذشته خانواده تنها نهاد کارگزار جامعه‌پذیری افراد محسوب می‌شد، اما با توجه به تغییرات بوجود امده در بخش آی تی(فناوری اطلاعاتتوارتباطات) و بروز پدیده‌های نوظهوری چون اینترنت، ماهواره و شبکه‌های اجتماعی، شاهد پیدایش رقبای جدی در کنار خانواده در امر جامعه‌پذیری افراد هستیم.

  از میان رسانه‌های متنوع و نوین می‌توان به شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد که با رشد فناوری تلفن‌های همراه هوشمند و تسهیل دسترسی افراد به این شبکه‌ها ضریب نفوذ اعضای آن به سرعت در حال افزایش است. با وجود آنکه مدت کوتاهی از عمرشبکه های موبایلی گذشته است، اما این شبکه ها به بالاترین سطح نفوذ در میان کاربران رسیده و این روزها هر خانواده دست کم یک یا دو نفری عضو این قبیل فضاها هستند.

  فضای مجازی عرصه‌ی حضور قدرت‌های اطلاعاتی و محتوایی است. بنابراین جوامعی که قدرت بیشتری در این عرصه دارند، بالطبع حضور قوی‌تری در این فضا خواهند داشت و این بدین معناست که فرصت بیشتری برای تأثیرگذاری بر روی دیگر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها دارند. همین موضوع به فرهنگ‌های ارزشی، غنی و باریشه‌ای که به دلایل متعدد، از حضور مؤثر در فضای مجازی محروم یا ناتوان‌اند، آسیب جدی وارد می‌کند و به نوعی آن‌ها را در معرض استحاله و اثرپذیری از فرهنگ‌های بیگانه‌ی مسلط بر فضای مجازی قرار می‌دهد.به بیان دیگر، دهکده‌ی جهانی گاهی شبیه جنگلی می‌شود که در آن، قوی‌ترها می‌مانند و ضعیف‌ترها یا می‌روند یا زیر سلطه‌ی آنان زندگی می‌کنند.

  فضای مجازی و اینترنت در دنیای امروز ما به گونه‌ای نفوذ کرده است که نمی‌توان زندگی بدون آن را تصور کرد، بهه مین خاطر موجب شده مردم ترجیح دهند در عین تنهایی، ارتباطات گسترده‌ای هم با جهان پیرامون خود داشته باشندلذا شبکه‌های اجتماعی این خواسته را فراهم می‌کند.با بروز این ظرفیت مجازی، شکل جدیدی از زندگی در فضای مجازی پدید آمد و روابط میان افراد با شکل سنتی آن تغییر کرد و تاثیر غیرقابل انکاری بر روابط اجتماعی افراد بر جای گذاشت. بطوریکه این فضا به دلیل اعتیادآور بودنش، باعث کاهش توجه افراد خانواده به یکدیگر ودر نهایت منتج به کمرنگ شدن روابط صمیمی وپررنگ شدن گسست عاطفی میان افراد خانواده می گردد .

  متاسفانه امروزه مشاهده می کنیم که  هر چه میزان حضور افراد در شبکه‌های اجتماعی بیشتر میشود، به همان اندازه گرایش به سبک زندگی مدرن نیز بیشتر شده که باعث تغییر در سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش‌های افراد بالاخص زوجین  می گردد.از همین روست که رهبر فرزانه‌ی انقلاب می‌فرمایند: برای بنده حوزه‌ی فضای مجازی به اندازه‌ی انقلاب اسلامی‌ اهمیت دارد.

  امروز به دلیل افزایش ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی بویژه با گسترش تلفن‌های همراه هوشمند در بین افراد جامعه، نمی‌توان کارکرد شبکه‌های اجتماعی را به عنوان یکی از کارگزاران جامعه‌پذیری نادیده گرفت یا حذف کرد بلکه باید با تعامل درست با این پدیده نوظهور مواجه شد تا از این طریق بتوان از الگو‌پذیری‌های متفاوت و آسیب‌های بنیادین بر نهاد خانواده که در صورت جدی نگرفتن آن منجر به طلاق بین زوجین می‌شود، جلوگیری کرد. راه مقابله با آسیب‌های ناشی از شبکه‌های اجتماعی و ممانعت از شکل‌گیری تضاد الگوها و ارزش‌های سنتی و مدرن بین زوجین آن است که خانواده‌ها خود به شناخت دقیق الگوها و ارزش‌های مهم موجود بپردازند و نحوه درست استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی را به فرزندان و جوانان خود بیاموزند و با توجه به نفوذ قابل توجه نهاد خانواده در انتقال هنجارها و ارزش‌ها، با استفاده از سبک انتقالی درونی‌سازی و متقاعد کردن، به صورت ملایم، چنین سبکی را در انتقال الگوهای مورد نظرشان مدنظر داشته باشند.

  شبکه های اجتماعی آبستن نفوذ فرهنگی

  حرف آخر:

  جنگ نرم شیوه ای از برخورد با کشور هدف به شمار می آید که در آن اصل بر تغییر ذائقه های فکری ،فرهنگی, ارزشی و روانی جامعه مورد هدف می باشد دراین روند بر خلاف جنگ سخت که در آن ابزارها کاملا مشخص و قابل رویت هستند؛ متفاوت وغیر ملموس می باشد.نفوذ فرهنگی جنبه غیر محسوس سلطه فرهنگی است که غرب همواره در کشورهای در حال توسعه بدنبال پیاده سازی آن بوده است.ایران به عنوان اصلی ترین مخالف آمریکا و آمریکا به عنوان اصلی ترین پایگاه شبکه های اجتماعی موجب کاربست جدی این شبکه ها در نبرد نرم خود علیه کشورمان شده است.

  امروز در شرایطی  قرار داریم که تقابل استکبار با ما وارد مرحله جدیدی شده که بد افزارها و شبکه های اجتماعی گسترده ی جاسوسی خود را در اشکال مختلف جهت تسلط و  نفوذ بر افکار و  فرهنگ ایرانی اسلامی تعبیه کرده است که در این میان نه تنها غرب با انواع و اقسام ترفندها و جاذبه های پوشالی از قبیل ضد ارزش کردن خانواده، توسعه و گسترش شبکه های مبتذل اجتماعی و در اختیار قرار دادن راحت و ارزان آن به مردم همت گمارده، بلکه خود ما نیز با فاصله گرفتن از آموزه های دینی موجب ترویج سبک زندگی مبتنی بر غرب،و تمایل به سوی شبکه های اجتماعی که هدفدار هستند می شویم و به جهت دهی آنان کمک می کنیم که بایسته است  در استفاده از چنین ابزارهایی دقت لازم لحاظ شود.

  شبکه‌های اجتماعی مجازی که در حقیقت تداوم شبکه های اجتماعی حقیقی هستند ,بسته به نوع استفاده ازآن تاثیرات و پیامدهای مثبت یا منفی رادر جامعه واذهان برجاتی میگذارد ؛در این فضا از هر طیف وقشری ورود کرده ؛حضور داشته  و فعالیت می نمایند که میتوان گفت دارای  ضریب نفوذ بالایی هم در اجتماع هست و میتوان بوسله آن به  جریان سازی یک رویداد فرهنگی، اجتماعی یا سیاسی پرداخت لذاحضور در این شبکه ها به خودی خود اشکالی ندارد چنانکه حضور در جامعه نیز اشکالی نخواهد داشت ولی باید بدانیم به چه جامعه ای دعوت شده ایم تا نسبت به شرایط واکنش ها وعکس العمل های واقع بینانه ای انجام دهیم.

  باید آگاه باشیم پشت پرده نقشه نفوذفرهنگی غرب و تفکرتهاجم صهیونیسم سیطره بر فرهنگ و سبک زندگی ایرانی -اسلامی است تا فرهنگ مورد هجوم از ماهیت تمدنی و اخلاقی خویش تهی گردد, لذا آنچه در برابر این نبرد خانه بر انداز نرم و سلطه گری فرهنگی می تواند مؤثر واقع شود، تاکید بر هویت های ملی و احیای اسطوره ها و ارزشها و تبیین آنها در جهت ایجاد اعتماد به نفس در ملتهاست؛ که بی شک می تواند ما را در این کارزار خطیر،یاری رساند.این نکته را هم نباید فراموش کرد که حضور بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی نابود کننده خلاقیت کاربران  است که شایسته است آگاهی های لازم در مورد استفاده صحیح از این شبکه هانیز  در دستور کار مسئولین ذیربط  به کاربران قرار بگیرد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : اجتماعی ,شبکه ,شبکه‌های ,افراد ,خانواده ,نفوذ ,شبکه‌های اجتماعی ,فضای مجازی ,ضریب نفوذ ,نهاد خانواده ,افراد خانواده ,تلفن‌های همراه هوشمند ,
  شبکه های اجتماعی آبستن نفوذ فرهنگی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر